Linux İle Windows Kurtarmak

Yayınlandı: 08 Aralık 2013 / Bilgisayar, Ekran Görüntüsü, Linux

Epey ara vermişiz. Neyse 🙂

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşın bilgisayarı için ihtiyacım olunca araştırma gereği duyduğum ve görünce şaşırdığım bir konu hakkında yazmak istiyorum.

Arkadaşın bilgisayarında gülmeyin ama Windows XP yüklü 🙂 Artık kesinlikle kullanılmaması gereken bu işletim sistemini mecburen lisansı olduğu için kullanmak zorunda. Bilgisayarın problemi her zaman ki gibi virüs.

Bilgisayarım simgesine tıkladığınızda sizi yaklaşık olarak 25 dk. civarında beklettikten sonra açıyor. İnternet tarayıcı keza öyle. Açılır açılmaz envai çeşit eklenti ve reklam penceresi açılıyor daha doğrusu açılmaya çalışıyor.

Virüs programını güncellemeyeli aylar olmuş. Kaldırp yeni bir program kurayım dedim kaldırması 30 dk. yı geçti. Sonrası daha kötü! Çünkü hiçbir virüs programının sitesine ulaşamıyorsunuz. Çeşitli yollardan elde ettiğiniz virüs programlarının kurulum dosyasını da ya çalıştırtmıyor yada kurulumun yarısında program pat diye kapanıyor.

Asgari ücretlinin bankadan 1 milyon dolar kredi çekip ödemeye çalışması gibi!

Bunun üzerine ya bilgisayara format atacaktım yada bir şekilde o virüslerden kurtulmam gerekiyordu. Arkadaşım daha önceki benzer bir durumda bir arkadaşının bilgisayarı bir USB ile başlatıp virüsleri temizlediğini sonrasında bilgisayarının normale(!) döndüğünü söyleyince pek de bilmediğim ve hiç ihtiyacım olmayan bir konuyu internette araştırınca, bilindik antivirüs firmalarının, Kurtarma CD’si (Rescue CD) denen yazılımları olduğunu ve bunları kullanarak bilgisayara tarama yaptırabileceğimizi öğrendim.

Linux kullandığım için elbetteki böyle bir şeyden haberim yoktu ve görünce şaşırdım. Şaşkınlığımı iki katına çıkaran ise bu yazılımların ekran görüntülerini görmem oldu. Linux! 🙂 Evet Linux!

Her zaman Microsoft ekosisteminden beslenen Antivürüs yazılım firmaları çeşitli linux dağıtımları üzerinde yazılımlarını çalıştırarak Windows yüklü bilgisayarlar için kurtarma yazılımı sunuyorlarmış. (Çok mu yazılım yazdım?) 🙂

Biraz daha araştırınca işin rengi iyice belli oldu. KDE masaüstü kullanan mı ararsınız XFCE kullanan mı.. Ne ararsanız var. Unity bile var 🙂 İşine geldiği zaman Linux’a destek vermeyen firmaların o’na sarılması bana ikiyüzlülük gibi gelse de, severek kullandığım Linux’un pek çok alanda kullanılıyor olmasına da seviniyorum. Bir gün hakettiği değerin de fazlasını görecektir.

Ben arkadaşım için Kaspersky Rescue Disk 10 kullandım ve bilgisayarı nispeten daha sağlıklı bir duruma getirerek sorunları büyük ölçüde halletmeyi başardım.

İnternette bu disklerin iso dosyalarına resmi sitelerinden kolayca ulaşabilir bunları nasıl bir CD yada USB ye yazdıracağınızı açıklayan dökümanlara ulaşabilirsiniz. Ben pek balık vermeyi sevmiyorum. Mevsiminde kendiniz yakalayın 😉

Bu seferlik şaşkınlık ve sevincimin hediyesi olarak bir kaç ekran görüntüsü paylaşıyorum.

avg_rescue_linux

avira_rescue_linux

bitdefender_rescue_linux

kaspersky_rescue_linux

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s