LibreOffice : Bir Sütunda Tekrarlanan Değerleri Bulma

Yayınlandı: 29 Nisan 2012 / LibreOffice

Açık kaynak yazılımın en sağlam kalelerinden biri olan LibreOffice hakkında Nasıl? belgesi yazma kararımın ilk somut örneğini okumaktasınız. Sık sık LibreOffice hakkında günlük kullanımımdan edindiğim tecrübeler ışığında öğrendiğim ve paylaşmaya değer gördüğüm bilgileri buradan aktaracağım. Umarım LibreOffice  kullanan/kullanmak isteyenlere faydalı olur.

İlk yazımız bir sütunda tekrar eden değerlerin nasıl tespit edileceği ile ilgili olacak ki binlerce satırlık bir veriniz varsa işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Bu işlemler;

İşletim Sistemi:

DISTRIB_ID=Ubuntu
DISTRIB_RELEASE=12.04
DISTRIB_CODENAME=precise
DISTRIB_DESCRIPTION=”Ubuntu 12.04 LTS”

LibreOffice Sürümü:


altında yapılmıştır.

Aşağıda görüldüğü üzere elimizde bazı veriler var. Az olması örneğin anlaşılabilir olması için. B sütununda “Elma” kelimesinin tekrar edilip edilmediğine ve ediliyorsa kaç kere tekrarlandığını bulacağız. Başlayalım.

B2 hücresinde iken

f(x) düğmesine tıklayarak formülümüzde bize yardımcı olacak olan İşlev Sihirbazı penceresine ulaşalım. Mantığımızı şu şekilde oluşturuyoruz;

“Elma” ifadesinin belirli bir aralıkta tekrar edip etmediğini bulacağız. Aradığımız ifade “Elma”. Verilerimiz hesap tablomuzda dikey olarak yer aldığı için aradığımız veriyi bulmak için YATAYARA işlevini kullanacağız. İşlev listesinden YATAYARA yı seçip ileriye tıklıyoruz.

Arama ölçütü kısmına arayacağımız değeri yazıyoruz/kutucuğun yanındaki ok düğmesine tıklayarak listeden seçiyoruz.

Dizi kısmına ise değerimizin hangi aralıkta aranacağını yazıyoruz/aralığı fare ile seçiyoruz. Aralığımızın formülümüzü aşağıya doğru çoğalttığımızda bozulmaması için hücre numaralarının başına “$” dolar işareti koyuyoruz. Buradaki değerimiz böylece “A$2:A$19” olmuş oluyor.

İndis kutucuğuna bir sutunda arama yaptırdığımız için “1” yazıyoruz.

sıralanmış kutucuğuna ise değer bulamadığında hata vermesi için “0” sıfır yazıyor ve tamam düğmesine basıyoruz. B2 hücresinde iken hücrenin sağ alt köşesindeki küçük kareye basılı tutarak formülümüzü listemiz kadar çoğaltıyoruz.

Görüldüğü üzere formülümüz belirlediğimiz aralıkta “Elma” ifadesini aradı ve yatay işlem yaparak aralıkta terimimizi bulduğu satırlarda aralığımızın ilk sütununda yer alan değeri yazdı (indis kısmına 1 yazmamız nedeniyle).

Böylece değerimizin tekrar ettiği satırları bulmuş olduk. Tekrar etmediği satırlarda ise #YOK hatası verdi. Şimdi kaç kere tekrar ettiğini bulalım.

B21 hücresinde f(x) düğmesine tıklayarak EĞERSAY işlevini seçiyoruz. İleri diyerek aralık kısmına B sütununda “Elma” ifadesini arayacağımız aralığı, ölçütler kutucuğuna ise A2 hücresini yazıyoruz. Sonuç şöyle olmalı;

Faydalı olması dileğiyle 😉

Reklamlar
yorum
 1. Yaştahta dedi ki:

  Bir iki kere lazım olmuştu da zaman olmadıgından bakamamıştım nasıl bulunur diye, iyi oldu. Birde =countif(x1:x13;x1) şeklinde formülü yazdığımdan otomatik olarak aranılacka değer öncesi “;” “,” olarak düzeltiyor. Bir şey farkeder mi?

 2. sosyalmuhendis dedi ki:

  Birinin işine yaradığını bilmek çok güzel.. Ben formülü =EĞERSAY(B2:B19,A2) olarak denediğimde hata alıyorum. benim bildiğim “;” karakteri standart. Siz “,” ile formülden sonuç alabiliyor musunuz peki?

  • Yaştahta dedi ki:

   Bende burda anlatılan gibi yaptım ama kendisi otomatik olarak virgüle düzeltti sonra direk virgül olarak da denedim sonucu veriyor. Acaba dağıtımdan dağıtıma fark ediyor olabilir mi?

   • sosyalmuhendis dedi ki:

    Siz hangi dağıtımı kullanıyorsunuz? Farketmemeli diye biliyorum. Sizin LibreOffice sürümü farklı olabilir belki?

   • Yaştahta dedi ki:

    Arch kullanıyorum, Libreoffice 3.5.2 aynı sürüm Ubuntu’daki ile bir kere de Ubuntu’da deneyeyim, ufak bir fark ama akla takılıyor 🙂

 3. sosyalmuhendis dedi ki:

  Merak ettim ben de.. Sonucu bildirirseniz sevinirim.. 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s