Amblem?

Yayınlandı: 23 Ocak 2012 / Grafik Tasarım, Linux

Linux ile 2006’da Pardus kullanmaya başladığım dönemlerde tanıştım. Pek çok dağıtım denemiş ve belirli sürelerle kullanmış biri olarak 3-4 yıldır yoluma Ubuntu ile devam ediyorum.

Linux kullanmanın gerçekten bir ayrıcalık ve farklılık olduğuna inanıyorum. Çünkü Linux kullanmak bir yerde cesareti yenilikçi olmayı araştırmayı ve sorun çözme kararlılığını da beraberinde getirir. Her ne kadar günümüzde Linux dağıtımları ve de özellikle Ubuntu son kullanıcıya oldukça yakınlaşmış olsa da hala bir Linux dağıtımı kullanıcısı olmak için pek çok alışkanlıktan vazgeçmek gerekiyor.

Linux kullanımını oldukça kolaylaştıran ve paylaşma-yardımlaşma kültürünü de üst seviyeye çıkaran en önemli mevzu şüphesiz Linux dünyasındaki gönüllü desteğidir. Linux kullanıcıları karşılaştıkları sorunlar için internetteki forumlara, wikilere, bloglara ve gönüllüler tarafından hazırlanan diğer dokümanlara başvurarak çözüm ararlar. Böylesi bir yaşayan destek organizmasının varlığına diğer malum işletim sistemleri tarafında rastlamak pek mümkün değil. Beni Linux tarafında en çok cezbeden şey de bu yardımlaşma ve hep beraber bir şeylerin ucundan tutabilmenin mutluluğudur.

Zaman zaman elimden geldiğince ben de bu forumlarda ilgi alanlarım ekseninde kendimce katkılar sunmaya çalışıyorum. Bu katkılarım arasında benim için en anlamlı olanı şüphesiz Ubuntu Türkiye için yapmış olduğum amblem çalışması.

Amblem çalışması Bahadır Termeli‘nin benzer bir çalışmasından tabiri caizse çatallanarak ortaya çıkmıştı.

Çalışmayı yapmaya karar verdiğim dönemde Ubuntunun resmi sitesindeki Loco Team sayfaları ve burada Ubuntu logolarının nasıl ülkelere göre modifiye edildiği oldukça ilgimi çekmişti.. İşte bunlardan bir kaç örnek;

     

 

 

ve benim en beğendiğim Hırvatistan Ubuntu topluluğunun amblemi.. Bilin bakalım neden kravat? 🙂

Tabii topluluk logolarına göre birbirinden güzel sayfa tasarımları da mevcut. Ülkemizdeki en önemli Linux forumlarından biri olan Ubuntu Türkiye sözünü ettiğim amblem çalışmamı forumdaki bir iletiyle kullanmaya başladığını ve benimsediğini duyurmuştu. Bu benim için tarifi zor olan bir mutluluktu tabii..

Ancak bu güne kadar bu amblemin web sitesinde kullanılmamış olması beni son derece üzüyor. Yukarıdaki pek çok amblem gibi bizim amblemimiz de kendi ülkemize has ve güzel bir amblem. Kullanılmamasına pek bir anlam veremiyorum. İşte benim bu yazıyı yazma sebebim. 🙂

 

Reklamlar
yorum
  1. ömer dedi ki:

    güzel bi tasarım olmuş. dergi ekibi olarak sıkca kullanıyoruz

  2. sosyalmuhendis dedi ki:

    Teşekkür ederim. Dergide kullanıldığına şahit oldum. Umarım kullanımı yaygınlaşır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s